Прес-реліз

РАК МАТКИ: симптоми, діагностика

онкотераностикамитьб

Рак ендометрію - одне з найкращих з точки зору виживання злоякісних новоутворень органів жіночої репродуктивної системи. 5-річна виживаність становить близько 75%. Це пов'язано з тим, що в більшості випадків пухлина матки діагностується на початкових стадіях внаслідок ранньої появи маткових кровотеч.

Вас може зацікавити: Як виявити рак на ранній стадії? 

Частота виявлення пухлини матки:

На 1 стадії

73%

На 2 стадії

12%

На 3 стадії

12%

На 4 стадії

3%

Для виявлення захворювання на початкових стадіях, до появи клінічних симптомів рекомендовано проходити щорічні скринінги організму. Детальніше читайте тут

Рак тіла матки має наступні фактори ризику:

-        -  ожиріння;

-         - безпліддя;

-         - пізнє настання менопаузи;

-        -  цукровий діабет;

-         - тривалий безконтрольний вплив естрогенів;

-         - прийом тамоксифену та оральних контрацептивів.

За гістологічною структурою найчастіше рак матки представлений ендометріоїдною аденокарциномою (приблизно в 75% випадків).

У первинну діагностику пухлини матки входить:

-         - анамнез, історія розвитку захворювання;

-         - гінекологічне обстеження;

-          -біопсія ендометрію;

-         - аналізи крові загальний і біохімічний;

-         - рак матки має на увазі обов'язкову рентгенографію легенів;

-         - при залученні шийки матки - МРТ з контрастуванням;

Симптоми раку матки:

Багато жінок, які відчувають, наприклад, болі внизу живота, цікавляться, який же симптом при раку матки є основним. Як вже було сказано вище, рак тіла матки діагностується на ранніх стадіях, найбільш частий симптом даної патології є маткові кровотечі (спостерігається приблизно в 90% випадків). 

Ще одна очевидна ознака при раку матки - щільна пальпована пухлина в нижній частині черевної порожнини.

Загальні симптоми раку ендометрію (менше 10% випадків): слабкість, стомлюваність, біль у животі.

ЛІКУВАННЯ РАКУ ТІЛА МАТКИ

Для лікування раку ендометрію використовується хірургічне, променеве, гормональне лікування, а також брахітерапія та хіміотерапія.

Читайте также: Что нужно знать о химиотерапии: 7 важных фактов

Хірургічне лікування раку тіла матки застосовується при локалізованих стадіях хвороби. Стандарт - видалення матки з придатками. При цьому втручання може бути виконано як відкритим доступом, так і лапароскопічно. Видалення тазових і парааортальних лімфатичних вузлів виконується в деяких центрах, але не є необхідним стандартом на сьогоднішній день, внаслідок того, що не дає істотних переваг у виживанні, а ризик післяопераційних ускладнень у вигляді лімфостазу досить високий.

При раку тіла матки під час хірургічного втручання обов'язковим є огляд і пальпація органів черевної порожнини: печінки, діафрагми, сальника і поверхні очеревини. Також необхідно брати перитонеальні змиви. Якщо на операції виявляється поширення пухлини по очеревині, необхідно виконати максимальну циторедуктивну операцію.

При пухлинах з ізольованим ураженням матки на даний час не достатньо достовірних даних про користь ад'ювантного лікування раку тіла матки. Питання про проведення профілактичного лікування після операції вирішується індивідуально. Хворим, які належать до групи високого ризику, проводиться ад'ювантна променева терапія або променева терапія з хіміотерапією.

Променева терапія або брахітерапія як самостійні методи лікування раку матки можуть бути запропоновані пацієнткам з важкою супутньою патологією: ожиріння, серцево-судинна недостатність, діабет (внаслідок цього не може бути виконано оперативне втручання).

Хіміотерапія як самостійний метод проводиться при поширеному раку ендометрію або рецидивах. Стандартними препаратами є Доксорубіцин та Цисплатин та їх комбінації. 

Таке лікування раку матки, як гормонотерапія не рекомендована для профілактики захворювання. Тамоксифен, фазлодекс та медроксипрогестерону ацетат можуть бути використані для терапії поширеної хвороби при неефективності хіміотерапії.

Варто звернути увагу: Про індивідуальну чутливість до лікарських препаратів 

Спостереження пацієнток, які перенесли рак ендометрію

Пацієнткам після проведення спеціальної терапії, при такому захворюванні, як рак ендометрію, рекомендовано регулярно проходити контрольні обстеження для раннього виявлення рецидиву або метастазів, а також для оцінки токсичності, яка пізно розвилася.

Регулярність обстеження після проведення необхідних процедур по боротьбі з раком матки:

-        -  в 1, 2, 3 роки - кожні 3-4 місяці;

-         - в наступні 4, 5 роки - кожні 6 місяців;

-        -  після 5 років - раз на рік.

Якщо з'являються вже відомі симптоми раку, зокрема, кровотечі, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Кожне обстеження включає в себе збір анамнезу та огляд загальний і гінекологічний, а також інструментальне обстеження (КТ, МРТ, огляди під наркозом) при необхідності, яка визначається лікуючим лікарем. Все це необхідно, щоб запобігти подальшому розвитку раку матки і простежити, наскільки ефективною була проведена терапія.

Підбірка