Прес-реліз

Рак і спадковість

онкотераностика

Поняття «спадкова схильність» має гранично широке значення. По суті, можна говорити про наявність спадкової схильності до будь-якого відомого патологічного процесу. Важливо ж інше - наскільки ця схильність виражена, який ризик її реалізації. Тому необхідно розрізняти високий і низький ступінь спадкової схильності до різних патологічних процесів, в тому числі і до розвитку злоякісних новоутворень. 

   
У розвитку раку є фактори ризику, які ми не можемо контролювати. Це вік, сімейний анамнез, стать. І ті, які ми контролювати можемо - паління, вживання алкоголю, дієта, фізичні навантаження, контроль над зайвою вагою, захист від сонця.


Як відомо, утворення ракової пухлини відбувається тоді, коли один або кілька генів в клітині піддаються мутації. Це означає, що ген кодує змінений білок, або сам змінюється настільки, що перестає кодувати білок. Простіше кажучи, ген або працює неправильно, або взагалі не працює. В результаті порушуються нормальні процеси росту і поділу клітин, що призводить до утворення злоякісної пухлини. Подібна генетична мутація може статися в різний час. Якщо це трапляється до народження, то всі клітини в організмі будуть містити в собі мутований ген, і він буде передаватися у спадок. Якщо мутація клітини відбудеться протягом життя (через вплив на гени факторів, які згадувалися вище), то "неправильний" ген буде міститися тільки в її клітинах-нащадках. У більшості випадків злоякісні утворення розвиваються саме внаслідок мутації в окремій клітині. Однак близько 9% випадків даного захворювання носять спадковий характер, тобто йде передача мутації клітини з покоління в покоління.


Існує кілька видів раку, які найчастіше успадковується нащадками. Наприклад, рідкісний вид раку очей- ретинобластома, або лейкемія - рак крові. Але і інші види раку можуть спостерігатися в декількох поколіннях. Раком молочної залози можуть хворіти до чотирьох поколінь однієї лінії сім'ї: прабабуся - бабуся - мама - дочка. У таких випадках генетично обумовлена схильність до раку доповнюється іншими факторами: навколишнім середовищем тієї місцевості, в якій живе сім'я, особливостями раціону, адже зазвичай ми їмо те, чим годувала нас мама, а також способом життя, який часто ми переймаємо саме від батьків.


Існує також безліч факторів, які додатково впливають на ймовірність розвитку ракових захворювань. До них відносяться зовнішнє середовище, загальний стан організму, спосіб життя і т.п.. Саме тому не можна зі стовідсотковою впевненістю зарахувати рак до хвороб, що передаються генетично. Прийнято говорити не про спадкування раку, а про передачу з покоління в покоління схильності до злоякісних утворень.


Якщо хтось із старшого покоління в сім'ї хворів або хворіє на рак, це серйозний привід звернутися до лікаря. Таким особам "#ОНКОТЕРАНОСТИКА" радить записатися на прийом до онколога і пройти #ОНКОCheckUp, який включає в себе також медику-генетичну консультацію, де буде обговорюватись медична історія сім'ї, спосіб життя, звички і вподобання. В результаті Ви отримаєте  комплексне заключення щодо загального стану здоров`я та дізнаєтесь чи є генетична схильність до онкологічних хвороб.


Кожен в чиї родині були випадки захворювання на рак, може опинитися в групі ризику. Тому варто бути пильним і вживати заходів, щоб уникнути розвитку хвороби.
Нічого складного або неприємного - просто запишіться до нас на  дослідження, пройдіть всі необхідні обстеження в комфортній і дружній атмосфері та будьте впевнені у своєму здоров'ї.


Фото:
 hronika.info

 

Підбірка