Онкомаркери (ІФА)

AFP (альфа-фетопротеїн) — білок, який утворюється у людини протягом ембріонального розвитку. Він виділяється в амніотичну рідину та всмоктується через плідні оболонки у кров матері. AFP може використовуватись як маркер патології плоду в ІІ триместрі вагітності. У онкохворих АФП синтезується клітинами злоякісних пухлин, тому є маркером первинного раку печінки, герміногенних пухлин.

Показання для визначення AFP: пренатальний скринінг вроджених аномалій плода; діагностика первинної гепатоцелюлярної карциноми, злоякісних пухлин яєчок, яєчника, трофобластичних пухлин, хоріонепітеліоми та моніторинг їх лікування; скринінгові дослідження пацієнтів групи ризику, наприклад з цирозом печінки або хронічним гепатитом.

Збільшення рівня AFP спостерігається при:

Зменшення рівня AFP спостерігається при:CA-125 (раковий антиген 125 або муцин 16) — глікопротеїн, який в нормі експресується на ранніх етапах розвитку плоду. У дорослих СА-125 в невеликій кількості продовжує вироблятися епітеліальними клітинами різних типів, зокрема, епітелієм підшлункової залози, шлунка, нирок, кишечника, яєчників. У лабораторній діагностиці єдиний рекомендований онкомаркер раку яєчників та його метастаз.

Показання для визначення CA-125: контроль лікування раку яєчників; контроль наявності рецидивів; доклінічна діагностика метастазування раку яєчників; диференційна діагностика новоутворень яєчника; діагностика аденокарциноми підшлункової залози.

Збільшення рівня AFP спостерігається при:CEA (раковий ембріональний антиген, РЕА) — фетальний білок, що за нормальних умов синтезується протягом ембріогенезу, і тому його можна визначити в сироватці плоду. У нормі цей білок в крові дорослих людей присутній у незначній кількості.

Показання для визначення CEA: підозра на пухлини кишечника, грудної залози, легень, печінки, підшлункової залози або шлунка; моніторинг ефективності лікування пухлини; контроль рецидивів, метастазування пухлини.

Збільшення рівня CEA спостерігається при:FOB (fecal occult blood) — виявлення прихованих кровотеч різних відділів шлунково-кишкового тракту за допомогою дослідження кількості зміненого гемоглобіну. Кровотечі називаються прихованими або окультними, оскільки не змінюють колір калу, а кров не визначається макро- і мікроскопічно.

Показання для визначення FOB: неінвазивна діагностика прихованих кровотеч шлунково-кишкового тракту; раннє скринінгове дослідження для виявлення колоректального раку; діагностика некротизуючого ентероколіту у дітей; орієнтовне визначення рівня кровотечі; диференціальна діагностика анемій; діагностика поліпозу кишечника; діагностика виразкового коліту; профілактичні огляди після пацієнтів віком більше 50 років; оцінка ефективності лікування хвороб ШКТ; оцінка пошкодження слизових при лікування гельмінтозів.

Наявність FOB спостерігається при:Кальпротектин — білок, який продукується нейтрофілами слизової оболонки кишечника та виділяється у великих кількостях з калом при активному запаленні слизової оболонки кишечника. Оскільки даний білок є доволі стабільним, то його можна виявити в досліджуваному матеріалі через тиждень після вивільнення, і тому він використовується для постановки діагнозу при запальних процесах кишечника, а також диференційній діагностиці змін шлунково-кишкового тракту.

Показання для визначення кальпротектину: диференційний діагноз між органічними і функціональними захворюваннями кишечника; моніторинг активності запалення (хвороба Крона, виразковий коліт або після видалення кишкових поліпів); діагностика раннього рецидиву хронічних запальних захворювань кишечника; при підозрі на новоутворення кишечника; оцінка завершеності запального процесу, ступеня відновлення слизової оболонки кишечнику після перенесених інфекційних захворювань; оцінка ефективності лікування.

Збільшення рівня кальпротектину спостерігається при:CA 15-3 (раковий антиген 15-3, або муцин-1) — глікопротеїн, який у нормі експресується на поверхні епітелію протоків грудної залози. СА 15-3 володіє високою специфічністю до карциноми грудної залози, проте також є пухлинним маркером багатьох інших типів раку. Для збільшення діагностичної цінності даного білка краще проводити комбіноване дослідження СА 15-3 та РЕА.

Показання для визначення СА 15-3: диференційна діагностика раку грудної залози і гормональної мастопатії; моніторинг ефективності лікування карциноми грудної залози, раннє виявлення рецидивів і метастаз.

Збільшення рівня СА 15-3 спостерігається при:CA 19-9 (раковий антиген 19-9) — глікопротеїн, який у нормі продукується епітеліальними клітинами ШКТ плода, а у дорослих людей може виділятись лише в незначній кількості. Також даний білок надмірно експресується при пухлинах товстого кишечнику, підшлункової залози, шлунка, яєчника. Для підвищення діагностичної цінності краще поєднувати дані дослідження з визначенням інших онкомаркерів, таких як РЕА, СА 50, СА 125, НЕ 4.

Показання для визначення СА 19-9: диференційна діагностика патологій підшлункової залози; моніторинг перебігу захворювання, діагностика метастазування та оцінка ефективності проведеної терапії карциноми підшлункової залози, раку шлунка, колоректального раку; для виявлення муцинозних форм раку яєчника.

Збільшення рівня СА 19-9 спостерігається при: